13 Haziran 2024 Perşembe 18:49
Ana Sayfa / Radyo Jingle / Radyo Jingleları

Radyo Jingleları

Radyo Jingle

Radyo jingleları, genellikle bir dakikadan uzun olmayan kısa şarkılardır. Büyük pazarlama kampanyalarında jinglelar; Televizyon versiyonlarıyla aynı kullanılsa da, radyoların televizyonlardan dinleyici kitlesi açısından farkları göz önünde bulundurularak jinglelar farklı versiyonlarla aranje edilerek mevcut Jingledan ayrıştırılmalıdır. Çünkü Jingle bir reklam kampanyası için hayatı önemdedir.

Görsel Müzik Yazmak

Radyo için müzik yazmak ayrı bir zanaat olarak algılanmalıdır. Besteci müziği kurguladığında dinleyici reklamı gözünde canlandırabilmelidir. Deneyimli bir besteci diyalogları duymaksızın müziği besteler ve ticari mesajın aynı oranda dinleyiciye iletilip iletilmediğini tahlil eder. Yaratılan müziğin dinleyicinin zihninde sanal resimler yaratması çok önemlidir.

Radyo reklamlarında seslendirme sanatçılarını dinlemek, besteciyi müzikal imgeler yaratmaya iter. Radyo jinglelarında besteci televizyon jinglelarına oranla daha geniş bir çalışma alanına sahiptir. Çünkü radyoda dinleyici görsel dünyanın kurallarına ve sınırlamalarına bağlı kalmaksızın sadece müzik ve notalarla ürünü zihnine resmeder. Bu yönden bakıldığında bestecinin radyo reklamları bestelemek konusunda daha avantajlı olduğu söylenebilir.

Radyo Jingleları denince akla gelen diğer bir jingle türü Radyoların kurumsal kimlikleri için bestelenen müzikleridir. Bu noktada özellikle radyocular tarafından yapılan bir kavram kargaşası bulunmaktadır. Voice over çalışmalar da Radyo Jingleları da “Jingle” olarak adlandırılmaktadır. Oysa “Voice Over” bir veya birden çok kişinin (dublajcının) konuşmasının bazen müzikle bazen ses efektleriyle bazen de fonda başka hiçbir ekstra ses olmaksızın kurgulanması (miksaj) yöntemiyle yapılmasıdır. Radyo jingle’ı ise, müziğe uygun yazılan sözlerin, jingle üzerine uzmanlaşmış besteciler tarafından bestelenmesi ve sınırlandırılmış bir sürede en akılda kalıcı haliyle düzenlenerek hazırlanmasıdır. Bu yönüyle iki çalışmayı birbirinden net olarak ayırmak gereklidir.

Voice over çalışmasının reklamlarda kullanımına “Radyo Spotu” denilmektedir.


Bu Yazı İlginizi Çekebilir!

SanalPazar.com Jingle

Sanal Pazar Jingle

Alış verişin yeni adresi SanalPazar.com yeni kurumsal kimlik müzikleri için Jingle Stop’ı tercih etti. “İster …

Radyo