21 Eylül 2023 Perşembe 16:03
Ana Sayfa / Reklam / 2013 Yılının En Büyük Reklam Verenleri

2013 Yılının En Büyük Reklam Verenleri

Televizyonlarda ve radyolarda 2013 yılı boyunca en fazla reklam veren firma ve markalar belli oldu. 2013’ün en çok reklam veren sektör ve markalarını Medya Takip Merkezi (MTM) belirledi. Rapora göre sektör ve markaların reklam harcamaları 2012 yıılına göre %10 arttı.
 Tüketicilere ulaşmada, halen en etkili araçların başında gelen TV reklamları, sektör ve markaların pazarlama faaliyetlerindeki önemini koruyor. 2013 yılı boyunca, reklam kampanyaları ile ekranlarda vatandaşların en fazla karşısına çıkan sektör ve markaları incelemeye alan MTM, reytingi yüksek 13 TV kanalı üzerinden bir reklam raporu yayınladı.

Araştırmaya göre, yıl boyunca TV’ye en fazla reklam veren sektör gıda oldu. Toplamda 224 markası ile ekranlardan izleyicilere ulaşan sektör, bir önceki yıla oranla reklamlarını yüzde 20 arttırdı. Pek çok sektöre göre daha az oyuncu barındıran iletişim teknolojileri sektörü, 2013 boyunca TV izleyicilerinin ekranlarda en fazla rastladığı sektörlerden ikincisi oldu. Reklam rekabetinin yüksek olduğu iletişim teknolojilerini, gündüz kuşağının izleyici kitlesi olan kadınları asıl tüketicisi olarak kabul eden ev temizlik ürünleri ve kozmetik sektörleri takip etti.

GSM ŞİRKETLERİ BAŞI ÇEKİYOR

Medya Takip Merkezi’nin en çok reklam veren markalar araştırma sonuçlarına göre, listenin başında GSM markaları yer aldı. Ocak- Aralık 2013 döneminde, TV kanallarına en fazla reklam veren marka Turkcell oldu. Hem süre hem de adet bazında birinci olan markayı, Vodafone takip etti.

Reklam kampanyalarının ekranlarda kapladığı süreye bakıldığında, üçüncü sırada yer alan Avea, spot bazında da üst sıralardaydı. İletişim teknolojileri sektörünün bir başka oyuncusu olan Türk Telekom ise, süre bazında sekizinci sırada yer aldı.

Aynı rapora göre, özellikle yaz aylarında tüketicilere seslenmeyi tercih eden Algida, TV reklamlarına en fazla reklam bütçesi ayıran markalardan bir diğeri oldu. Süreye göre de üst sıralarda yer bulan Algida’nın dışında gıda sektöründen en çok reklam harcaması yapan diğer markalar ise, Kinder ve Coca Cola oldu.

Ev temizlik ürünleri sektörünün önemli markalarından Kosla, TV’ye verdiği reklam spotlarına göre Algida’nın hemen arkasından gelirken, onu aynı sektörden izleyen markalar Finish Quantum ve Calgon oldu.

MTM’nin yılın en çok reklam verenleri araştırmasına göre, Finansbank finans sektörünün tek temsilcisi olarak reklam veren ilk 10 marka arasında yer alırken, 118 80 ve Arçelik listede dikkat çeken diğer markalar oldular.

En çok reklam veren markalar
Reklam spotuna göre
1-Turkcell
2-Vodafone
3-Algida
4-Kosla Kosla
5-Finish Quantum
6-Avea
7-11880
8-Kinder
9-Finansbank
10-Arçelik

Süresine göre
1-Turkcell
2-Vodafone
3-Avea
4-Kosla
5-Algida
6-Finish Quantum
7-Calgon
8-Türk Telekom
9-Finansbank
10-Cocacola

En çok reklam veren sektörler
1-Gıda
2-İletişim teknolojileri
3-Ev temizlik ürünleri
4-Kozmetik
5-Finans
6-İnşaat/emlak
7-Kişisel sakım
8-Yayıncılık
9-Ticaret
10-otomotiv

Bu Yazı İlginizi Çekebilir!

Reklam Veren İçin Jingle Prodüksiyonunun Önemi

Her kurum ona sahip olmayı ister, fakat çok azı ona erişebilir. Bahsettiğim şey marka bilinirliğidir. …

Radyo